Jak wychować mądrze psa

Wychowanie szczeniaka to nasz obowiązek, ponieważ tylko w taki sposób jesteśmy w stanie skutecznie kontrolować naszego zwierzaka. Mała kuleczka psiak to bardzo często wielkie wydarzenie w domu na tyle ważne, że zapominamy, że taki mały szczeniak ma w sobie ukryte instynkty, którymi się kieruje. To właśnie dlatego psa trzeba w pełni dostosować do domowników zamieszkujących dom. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego trzeba się dobrze postarać. Ważna jest szczegółowa obserwacja psa od szczenięcych lat.

Nawyki psa są widoczne
Jeśli będziemy uważni, to zauważymy, jakie nawyki posiada nasze zwierze i w ten sposób będziemy mogli lepiej wprowadzić psa do życia w środowisku domowym. Niektóre zachowania mają, podłoże genetyczne a jak wiadomo, genów nie sposób zmienić, możemy jedynie nieznacznie, zmodyfikować zachowania psa, zwłaszcza jeśli są skrajnie negatywne. Małe szczeniaki często nie przejawiają jakiś szczególnych zachowań, ale możemy zaobserwować, że potem zaczynają się one bawić z innymi szczeniakami.

Nauka gryzienia
Małe psy uczą się także kontrolowania siły ugryzienia, aby nie wywoływać szkód i ran jest to ważna obserwacja, ponieważ w ten sposób możemy być pewni, że nasz psiak nas nie ugryzie. Szczeniaki w praktyce uczą się żyć z ludźmi dopiero od 7 tygodnia swojego życia. To właśnie wtedy musimy im poświęcić maksymalnie dużo uwagi i otoczyć je miłością. Psy dorastają bardzo szybko, ale mają dobrą pamięć. Wiele zależy więc od nas, jeśli będziemy umieli dostosować warunki życia, do naszego zwierzaka, to zwierzę w przyszłości, odwdzięczy się nam pełnym posłuszeństwem. Oczywiście w tym wypadku warto zadbać o tresurę psa. Możemy to zrobić sami lub też skorzystać z różnych kursów tresury dla zwierząt. Jeśli zrobimy to samodzielnie, to jesteśmy w stanie, jeszcze bardziej pogłębić więź między nami a psem. W relacjach partnerskich jest to bardzo ważne, ponieważ pies jest naszym przyjacielem i tak też musimy go traktować. Jesteśmy przewodnikiem stada, psy muszą widzieć w nas właściciela, a nie osobę, która reaguje na kaprysy zwierzaka. Tylko w taki sposób można zbudować dobrą współpracę z psem. Wychowanie jest najważniejszym elementem tresury.
 

Losowe artykuły

Nauka komend dla psa

Szkolenie psa to podstawowy obowiązek każdego właściciela. Musimy pamiętać o tym, że nasz pies musi poprawnie rozpoznawać kilka podstawowych komend. W ten sposób będziemy mogli mieć kontrolę nad naszym...

Nadpobudliwość psa

Psy bywają nadpobudliwe i to fakt, z którym musi zmierzyć się większość właścicieli czworonogów. Bardzo często sam problem wynika z dużego przywiązania psa do właściciela. Problemy te mogą stać się widoczne...

Pies brudzi w domu

W kategorii Wychowanie psa

Nadpobudliwość psa

W kategorii Wychowanie psa

Pies i uciążliwe szczekanie

W kategorii Wychowanie psa

Przywoływanie psa w terenie

W kategorii Wychowanie psa

Pies lizus

W kategorii Wychowanie psa