Pies i uciążliwe szczekanie


Wychowanie psa to naprawdę masa ciężkiej pracy dla właściciela. Szczególnie trudnym aspektem jest szczekanie zwierzaka, ponieważ może to zdenerwować naszych sąsiadów a my z tego tytułu będziemy mieć dodatkowe nieprzyjemności. Trzeba przyznać, że problem ten jest bardzo różnorodny, ponieważ w praktyce wiele zależy od rasy psa. Jeśli posiadamy w domu psa, który jest typowym owczarkiem niemieckim, to musimy liczyć się, z tym że jest to pies stróż, przez to jego naturalnym odruchem, jest alarmowanie innych o przechodzących w pobliżu domu ludziach. Posiadanie takiego psa w bloku pełnym sąsiadów może okazać się dla właściciela zgubne.

kaganiec

Źródło: krakvet.pl


Niektóre psy szczekają
W przypadku ras typowo przeznaczonych do pilnowania można nieco ograniczyć szczekanie poprzez terapię odstraszającą, ale problemu całkowicie nie wyeliminujemy. W przypadku innych ras typowo domowych szczekanie to zazwyczaj duża euforia, jaką odczuwa w danej chwili pies. Może to być spowodowane naszym nagłym przyjściem z pracy, przez co zwierze zwyczajnie się cieszy, dodatkowo podskakując wokół nas. To akurat możemy zmienić sami, poprzez zmianę naszych nawyków, pies nie jest do końca wyczulony i nie reaguje tak gwałtownie, trzeba przyznać, że tego typu działania w dużej mierze opierają się właśnie na terapii zniechęcającej do uciążliwego szczekania.

Wychowajmy psiaka
Psa należy wychować, a to nigdy nie jest łatwe dlatego, jeśli decydujemy się na czworonoga, musimy liczyć się, z tym że jest to jednak zwierzę, które musimy nauczyć pewnych nawyków. Zwierzę się samo, tego nie nauczy, w tym wypadku, właściciel odgrywa bardzo dużą rolę w wychowaniu zwierzaka. Niektóre psy takie jak jamniki nie szczekają, a nawet jeśli to ich głos nie jest tak donośny, jak w przypadku dużych psów. Rasa zwierzęcia ma więc ogromne znacznie i dlatego powinniśmy wszystko przemyśleć, tylko w taki sposób, jesteśmy w stanie przygotować się na posiadanie zwierzaka w domu, nie wadząc jednocześnie sąsiadom. Pamiętajmy, że to my sami od szczeniaka powinniśmy nauczyć psa pewnych zachowań, jeśli tak zrobimy, to na pewno szczekanie, nie będzie problemem dla nas i naszego najbliższego otoczenia.
 

 

Losowe artykuły

Nadpobudliwość psa

Psy bywają nadpobudliwe i to fakt, z którym musi zmierzyć się większość właścicieli czworonogów. Bardzo często sam problem wynika z dużego przywiązania psa do właściciela. Problemy te mogą stać się widoczne...

Jak wychować mądrze psa

Wychowanie szczeniaka to nasz obowiązek, ponieważ tylko w taki sposób jesteśmy w stanie skutecznie kontrolować naszego zwierzaka. Mała kuleczka psiak to bardzo często wielkie wydarzenie w domu na tyle ważne, że...

Pies brudzi w domu

W kategorii Wychowanie psa

Nadpobudliwość psa

W kategorii Wychowanie psa

Przywoływanie psa w terenie

W kategorii Wychowanie psa

Pies lizus

W kategorii Wychowanie psa

Kopacz w ogrodzie

W kategorii Wychowanie psa